TIKLA ARA

29.11.2012 12:29:00

Turkcell Superonline 400 milyonluk yatırım yapacak

Turkcell Superonline Genel Müdürlüğünün'ün yaptığı açıklamaya göre 2012 yılını yaklaşık 400 milyon liralık bir yatırımla tamamlamak istediklerini bildirdiler.


Turkcell Superonline 400 milyonluk yatırım yapacak
Turkcell Superonline Genel Müdürlüğünün'ün yaptığı açıklamaya göre 2012 yılını yaklaşık 400 milyon liralık bir yatırımla tamamlamak istediklerini bildirdiler.

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği'nin (ECTA) her yıl düzenlediği, geniş bant yatırım ortamını düzenlemeyi hedefleyen ve bu amaçla yapılan düzenlemelerin tartışıldığı ECTA Düzenleyiciler Konferansı 26-28 Kasım tarihlerinde Brüksel'de gerçekleştirildi.

Telekomünikasyon sektöründe düzenleme ve denetleme alanında söz sahibi firmaların ve sektör liderlerini bir araya getiren konferansta, farklı uygulama  yaklaşımları ve iş modellerinin Avrupa telekomünikasyon pazarını nasıl etkileyeceğini  konuştular.

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan da konferansın ''İş Modelleri ve Gelecek Fırsatları'' başlıklı CEO Paneli'nde Türkiye'nin ve Turkcell Super online'ın dünya fiber pazarında geldiği noktayı noktayı ve gelmek istediği noktayı anlattı.

Konferanstan hemen sonra basın mensuplarıyla görüşen Erkan bey, fiber internet konusunda Türkiye'nin dünyada en hızlı büyüme gösteren ülkelerden biri olduğuna anlatı ve Avrupa FTTH Konseyi'nin son raporuna göre Türkiye'nin, penetrasyon açısından Güney Kore, Hong Kong ve Japonya'nın başı çektiği dünya sıralamasında Fransa, İspanya, Kanada, İtalya gibi gelişmiş ülkelerin üzerinde yer aldığını vurguladı.

200 binin üstünde üyesi olan ülkeler arasında son 3 yıldır İspanya ile birlikte en yüksek genişleyen ülkenin Türkiye olduğuna işaret eden Erkan bey, ''Avrupa'da yeni üye sayısı bakımından ilk 5 sıralamasında Türkiye, Fransa ve Hollanda'yı geride bırakarak, Ukrayna ve Rusya'nın ardından 3. sırada yer aldığını anlatı. 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında ise Türkiye, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında'' dedi.

Erkan, Avrupa'da bu yılın ilk yarısı itibariyle toplam 260 civarında fiber projesi bulunduğunu, Turkcell Superonline'ın tüm bu projeler arasında 1 milyonun üstünde hane erişimine sahip 11 proje arasında yer aldığını ifade etti.


''SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN OYUNCULARI TÜRKİYE'Yİ VE FİRMAMIZI RADARLARINA ALDILAR''

Evlere kadar sundukları saniyede 1000 Mb fiber internetle Türkiye'yi dünyada bu hizmeti sunan birkaç ülkeden biri haline getirdiklerini dile getiren Erkan, ''Yatırımlarımızla Türkiye, dünya fiber liginde söz sahibi ülkelerden biri oldu ve uluslararası yarışta en güçlü rakiplerini bile geride bırakarak teknolojide liderliğe oynar konuma yükseldi. Fiber alanında söz sahibi FTTH Konseyi, iDATE, FTTH Forum gibi uluslararası kuruluşlar ve sektörün önde gelen oyuncuları Türkiye'yi ve firmamızı radarlarına aldılar'' ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Turkcell Teknoloji Zirvesi'ne katılan ünlü teknoloji ve pazarlama gurusu Guy Kawasaki'nin, California'daki evinde ancak 25 Mbps gördüğünü ve Turkcell Superonline'ın sunduğu saniyede 1000 Mb hızındaki internet için Türkiye'ye taşınabileceğini söylediğini anımsatan Erkan, uluslararası otoritelerin projeleriyle ilgili yorumları, dünyaya liderlik eden operatör olma yolunda doğru adımlar attığımızın en güzel göstergesi'' dedi.

Erkan, fiber internet konusunda bu yıl belediyelerle önemli işbirliklerine imza attıklarını aktararak, ''Dünyadaki pek çok örneğe bakıldığında fiber internet yayılımında özel sektör ve kamu vizyonunun paralel olmasının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bizim sık sık dile getirdiğimiz Google'ın Kansas City'deki projesi bunun en güzel örneklerinden. Belediyenin, Google'ın ve Kansas City halkının uyumlu çalışmasıyla şehirde altyapı kısa sürede oluşturuldu ve şu anda saniyede 1000 Mb internete kavuşmak için gün sayıyorlar'' dedi.


''YILI YAKLAŞIK 400 MİLYON LİRALIK BİR YATIRIMLA KAPATACAĞIZ''

Erkan, ''Sadece 4 yıl gibi kısa bir sürede 1,6 milyar lira yatırım yaparak 1 milyon 200 binden fazla haneye dünya standartlarında fiber internet hizmeti verebilir durumdayız. Yıl sonuna kadar bu rakamı 1 milyon 300 bine taşımayı hedefliyoruz. Son 5 çeyrektir EBIT pozitifteyiz. Yıl sonunda net karlılığın yakalanması için de çalışmalarımız devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde bireysel segmentte yüzde 96, kurumsal segmentte yüzde 61 büyürken, toptan işimizde de yüzde 38 büyüme gerçekleştirdik. Bu yılın ilk 9 ayında gelirde yüzde 54'lük büyüme yakaladık. Yılı yaklaşık 400 milyon liralık bir yatırımla kapatacağız'' değerlendirmesinde bulundu.

Bir başka yeniliğe de doğrudan erişim alanında adım attıklarını belirten Erkan, ''Daha önce trafiğimizin yoğun olduğu Yahoo, Google, Youtube ve Facebook ile peering anlaşmaları yaparak trafiği doğrudan almaya başlamıştık. Son olarak Twitter ile de vizeleri kaldırdık ve peering bağlantısı kurduk. Böylece Twitter ile de aramızda hiçbir internet operatör olmadan doğrudan erişim sağlamış olduk'' dedi.


ÇOK YAKINDA TÜRKİYE'DE SABİT TELEFONDA İLK KEZ HD SES SERVİSİNİ BAŞLATIYORUZ'Turkcell Superonline'ın 9 yurtdışı sınır çıkış noktası üzerinden sağladığı uluslararası bağlantılar ile artık daha hızlı ve kesintisiz bir internet erişimi sunduğunu belirten Erkan, şunları kaydetti:

''Başta Almanya Frankfurt POP noktamız olmak üzere Avrupa'daki en önemli internet trafiği değişim noktaları olan Sofya, Londra ve Amsterdam ile bağlantılar yaptık. Ayrıca bu noktalardaki önemli içerik ve servis sağlayıcılarıyla yapmış olduğumuz doğrudan erişim (peering) bağlantıları ile bireysel, kurumsal ve toptan üyelerinin  internet erişim hızlarını ve kalitelerini artırdık, 'vizesiz internet' dönemini başlattık.''

Erkan bey , en kısa zamanda Türkiye'de sabit telefonda ilk kez HD ses servisini başlatacaklarını söyledi ve bunu nasıl yapacaklarını anlattı., Turkcell Superonline'ın sabit telefon hizmetini de kendi şebekesi üzerinde fiber kalite ve güvencesi verdiğini, şimdi ses iletimini de daha kaliteli hale getirdiklerini ve çok büyük bir ilerleme kaydettiklerini vurguladı.


Kampanyalar

Superbox İnternet Kampanyası

İnternet altyapısı olmayan tüm evlere mobil internet Superbox'ta!

Limitsiz Yalın ADSL Kampanyası

Limitsiz Ev İnterneti sahibi olmak isteyenlere özel yalın ADSL internet fırsatı!

Turkcell Fiber İnternet Daha Hızlı

Turkcell Fiber İnternet 20 Mbps yükleme hızı ile 25 Mbps Limitsiz Fiber 300 TL!

Yalın VDSL Uçuran Fırsat Kampanyası

Yalnızca 410 TL'den başlayan fiyatlarla Süper Hızlı Yalın VDSL internet sizlerle!